Jakie są gałęzie prawa w Polsce?

W Polsce mamy do czynienia z kilkoma rodzajami prawa, które nazywane są gałęziami. To dość skomplikowany ustrój prawny, który dzieli się na różne kategorie. Czasami ciężko jest się w nich odnaleźć, a co dopiero odszukać przepis, który akurat nas będzie dotyczył. W tym artykule piszemy prostym językiem, jakie są gałęzie prawa w Polsce.
podstawowy podział gałęzi prawa
Prawo dzielimy na karne, cywilne, administracyjne i konstytucyjne. Jest to podstawowy podział gałęzi prawa. W kodeksach prawa karnego możemy odnaleźć zapisy dotyczące postępowania w przypadku łamania prawa. Znajdują się w nich dokładne kary, nagany, grzywny, okres ograniczenia lub pozbawiania wolności w przypadku popełnienia poszczególnych przestępstw czy wykroczeń. To na ich podstawie ogłaszane są wyroki sądowe po procesach, w których dowodzona jest wina oskarżonego. Prawo cywilne jest zaś pełne przepisów z zakresu prawa pracy regulującego stosunki pomiędzy pracownikami a pracodawcą oraz warunki pracy, obowiązki i przywileje.
Ponadto znajdziemy w nim prawo rodzinne na temat postępowania względem członków rodziny, dzieci, współmałżonków czy też adopcji. Następnie w prawie cywilnym zawarte są również przepisy o spadkach, prawie autorskim, materialnym i handlowym. Znajduje się więc w nim bardzo dużo regulacji dotyczących spraw majątkowych i innych, związanych z codziennym życiem. Jeśli chodzi o prawo administracyjne to dotyczy ono stosunków pomiędzy poszczególnymi jednostkami administracji państwowej oraz między nimi a obywatelami. Na koniec prawo konstytucyjne reguluje ustrój państwa.
Dodaj komentarz