Frankowicze TechnologieJakie są gałęzie prawa w Polsce?

Jakie są gałęzie prawa w Polsce?

Jakie są gałęzie prawa w Polsce?

W Polsce mamy do czynienia z kilkoma rodzajami prawa, które nazywane są gałęziami. To dość skomplikowany ustrój prawny, który dzieli się na różne kategorie. Czasami ciężko jest się w nich odnaleźć, a co dopiero odszukać przepis, który akurat nas będzie dotyczył. W tym artykule piszemy prostym językiem, jakie są gałęzie prawa w Polsce.


podstawowy podział gałęzi prawa

Prawo dzielimy na karne, cywilne, administracyjne i konstytucyjne. Jest to podstawowy podział gałęzi prawa. W kodeksach prawa karnego możemy odnaleźć zapisy dotyczące postępowania w przypadku łamania prawa. Znajdują się w nich dokładne kary, nagany, grzywny, okres ograniczenia lub pozbawiania wolności w przypadku popełnienia poszczególnych przestępstw czy wykroczeń. To na ich podstawie ogłaszane są wyroki sądowe po procesach, w których dowodzona jest wina oskarżonego. Prawo cywilne jest zaś pełne przepisów z zakresu prawa pracy regulującego stosunki pomiędzy pracownikami a pracodawcą oraz warunki pracy, obowiązki i przywileje.

Ponadto znajdziemy w nim prawo rodzinne na temat postępowania względem członków rodziny, dzieci, współmałżonków czy też adopcji. Następnie w prawie cywilnym zawarte są również przepisy o spadkach, prawie autorskim, materialnym i handlowym. Znajduje się więc w nim bardzo dużo regulacji dotyczących spraw majątkowych i innych, związanych z codziennym życiem. Jeśli chodzi o prawo administracyjne to dotyczy ono stosunków pomiędzy poszczególnymi jednostkami administracji państwowej oraz między nimi a obywatelami. Na koniec prawo konstytucyjne reguluje ustrój państwa. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze artykuły o kredytach w frankach

Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Warto dobrze się zastanowić zanim wybierzemy prawnika który...
Polecam serdecznie kancelarię prawną M.Wojciechowska i...
Moim zdaniem warto, poza tym to bardzo ciężkie studia i po...
Niestety nie zawsze prawo stoi po tej stronie co trzeba.