Frankowicze BiznesMasz kredyt we frankach? Szef UOKiK mówi, do kogo się zwrócić po pomoc Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Masz kredyt we frankach? Szef UOKiK mówi, do kogo się zwrócić po pomoc

Masz kredyt we frankach? Szef UOKiK mówi, do kogo się zwrócić po pomoc

Gdzie mogą zwrócić się o pomoc frankowicze, którzy potrzebują określenia, czy ich umowy zawierają klauzule abuzywne? Między innymi na to pytanie znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.


Stanowisko szefa UOKiK
Jak podaje serwis bankier.pl, zdaniem szefa UOKiK, o pomoc w przypadkach finansowych najlepiej zgłosić się bezpośrednio do Rzecznika Finansowego. Można również zasięgnąć porady u Rzecznika Praw Konsumentów. Jest to pomoc bezpłatna, jednak konsument jest wciąż zobowiązany do działań, które musi wykonać sam pod opieką rzecznika. Prezes UOKiK zachęca również wszystkich frankowiczów, aby samodzielnie przyjrzeli się umowom poszukując w nich klauzul abuzywnych. Jeśli w umowie jest zapisane, że klauzula to kurs NBP oraz 10 proc. to jest ona dość precyzyjna. Z kolei w przypadku gdy kurs ustalony został przez bank w tabeli, jest to nieprecyzyjny zapis. W tym przypadku należy spojrzeć na wykaz klauzul abuzywnych, które dostępne są na stronie UOKiK.

Wyrok TSUE
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oznajmia, że nieuczciwe warunki na temat różnic kursowych zawartej w Polsce umowy kredytu w walucie obcej nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa, cywilnego. Zgodnie z tym wyrokiem, prawo Unii Europejskiej nie przeszkadza w tym, umowy kredytowe frankowiczów zostały unieważnione.

Kredyty frankowiczów
Dane Biura Informacji Kredytowej, które opublikowane zostały w sierpniu tego roku, informują, że spośród 15,24 mln. kredytobiorców z Polski około 800 tys. z nich (5,2 proc.) to osoby, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Samych umów kredytowych jest obecnie zgodnie z danymi BIK 458,83 tys.. Niższa liczba umów kredytowych w stosunku do kredytobiorców wynika z faktu, że zobowiązania w dużej części przypadków zaciągnięte zostały przez więcej niż jedną osobę, np. przez małżeństwa. Jeśli chodzi natomiast o wartość wszystkich kredytów we frankach, to wynosi ona obecnie około 131 mld złotych. Jest to ponad 20 proc. wszystkich kredytów, które znajdują się w bazie BIK.

Dodaj komentarz

Seba
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Konkretne i istotne informacje zawarte w artykule. Dzięki. Także nie zamierzam zostawić tak tej sprawy !

Maria
Dodano:
0
0

Na pewno nie zostawię tej sprawy bez wyjaśnienia i będę się starać o odzyskanie swoich pieniędzy.

Michał
Dodano:
0
0

W przypadku kiedy ktoś jest laikiem warto udać się po poradę do kogoś kto się zna na rzeczy.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Bardzo dobry artykuł. Każdemu na początku sprawy polecam...
Podkarpacki Fundusz Rozwoju wspiera spółki w czasach...
prawnik ! i tyle
Ja na początku całej sprawy czułem się, delikatnie...