Frankowicze BiznesJaki bank ma najwięcej kredytów we frankach? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jaki bank ma najwięcej kredytów we frankach?

Jaki bank ma najwięcej kredytów we frankach?

Jak podaje serwis bankier.pl, łączna kwota za kredyty we frankach jaką mają na swoim koncie banki notowane na warszawskiej giełdzie wynosi 86 mld złotych. Oprócz tego szacuje się również, że wartość portfela w instytucjach, które zakończyły swoją działalność rynkową, kształtuje się na poziomie 20 mld złotych. Które z banków udzieliły najwięcej kredytów frankowiczom?


Analiza banków
Według danych, najwięcej kredytów hipotecznych, które udzielone zostały z walucie franka szwajcarskiego posiada bank PKO BP. Banki, które udzieliły najmniejszą liczbę tego typu pożyczek to Ing Bank Śląski, Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska. Z analizy bankier.pl wynika, że największa wartość porfela przypada na Bank Millennium, mBank i Getin Noble Bank. Obecnie już od kilku lat kredyty hipoteczne można zaciągnąć tylko w rodzimej walucie. Kredyty we frankach, euro oraz innych obcych walutach są dostępne wyłącznie dla osób, które uzyskują większość swoich dochodów w jednej z tych walut. Dane AMRON wskazują, że obecnie mniej niż jeden procent umów kredytowych zawieranych jest w innych walutach niż polski złoty. W porównaniu do sytuacji sprzed ponad dekady, ponad połowa kredytów była zawierana wtedy właśnie we frankach szwajcarskich.

Wartość portfela kredytów mieszkaniowych w CHF
Popularność kredytów we frankach szwajcarskich można do dziś zauważyć w bilansach banków, które notowane są na warszawskiej giełdzie. Na przestrzeni lat doszło do transakcji, w których duże instytucje nabyły mniejsze unikając jednak przejęcia portfeli kredytów w obcych walutach. W ten sposób na rynku działają podmioty, które nie udzielają kredytów ani pożyczek, lecz obsługują wyłącznie stare zobowiązania. Najwięcej kredytów powiązanych z walutą franka szwajcarskiego ma PKO Bank Polski, głównie dzięki temu, że kilka lat temu doszło do przejęcia Nordea Banku. Wartość tego typu kredytów w banku wynosi obecnie ponad 26 mld złotych. Na drugim miejscu uplasował się Bank Millenium z wartością kredytów we frankach rzędu 15,4 mld złotych. W ścisłej czołówce znajduje się również mBank, dla którego wartość należności wynosi 14,2 mld złotych.
W zestawieniu uplasowałyby się również dwie inne instytucje, jednak ich oddziały już nie działają w Polsce. Mowa o Banku BPH, który w portfelu posiada około 12 mld złotych zobowiązań, oraz RBI, czyli następcy Raiffeisen Polbanku obsługującym około 10 mld złotych. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli pod uwagę wzięte zostaną udziały hipotek w CHF we wszystkich udzielonych kredytach i pożyczkach. Tutaj na pierwszą pozycję wysuwa się Bank Millenium, a tuż za nim znajduje się Getin Noble Bank i mBank.
Wymienione banki najczęściej również biorą udział w sprawach sądowych prowadzonych zarówno w sporach indywidualnych, jak też w trybie pozwu grupowego. Ze wszystkich banków, które są obecne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Alior Bank jako jedyny nie udostępnia danych na temat kredytów hipotecznych w CHF. Pojawił się on jednak na rynku dopiero w 2008 roku, dlatego nie był zaangażowany w udzielanie kredytów w okresie, kiedy finansowanie nieruchomości w obcej walucie osiągało szczyt popularności.

Dodaj komentarz

Ilona
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Miało być tak pięknie ale się nie udało. Też czuje się oszukana ale z drugiej strony przemówiła do mnie atrakcyjna oferta. Nie pomyślałam wtedy, że mogę stać się w konsekwencji całej sytuacji ofiarą.

Bartosz
Dodano:
0
0

A miało być tak pięknie...Wierutne oszustwo.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Kiedy braliśmy kredyt we frankach nie przypuszczaliśmy,że...
Ciekawa jestem jak sytuacja się rozwinie.
Miało być tak pięknie ale się nie udało. Też czuje się...
W życiu bym się nie spodziewał,że mogę zostać tak...