Frankowicze BiznesCzym radca prawny różni się od adwokata? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Zawód radcy prawnego i adwokata https://www.kancelaria-rzeszow.com/są do siebie zbliżone oferowanymi usługami, dlatego osoby poszukujące odpowiedniej pomocy często mają wątpliwości związane z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Zastanawiasz się, do której ze stron powinieneś zgłosić się ze swoim problemem? W poniższym artykule dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem.


wykształcenie i zakres usług

Przede wszystkim zawód radcy prawnego i adwokata łączy fakt, że obydwie strony są przedstawicielami profesji prawniczych. Zarówno kandydat na radcę prawnego, jak i adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze i odbyć aplikację 3-letnią, a następnie z pozytywnym wynikiem zdać egzamin zawodowy i zostać wpisanym do listy radców prawnych lub adwokatów. Zarówno adwokat, jak i radca prawny udzielają porad o charakterze prawnym, konsultacji prawnych, a także sporządza wszelkiego rodzaju akty prawne, pisma procesowe, jak również występuje w imieniu klienta przed sądem lub organizacją administracji państwowej. 

tajemnica zawodowa

Jednym z obowiązków radcy prawnego i adwokata jest zachowanie tajemnicy zawodowej, dzięki czemu klient może poczuć się nadzwyczaj komfortowo i bezpiecznie - jest to swoista gwarancja poufności dla osób korzystających z pomocy prawnej. Wspomniane osoby są ubezpieczone od ewentualnych skutków niewłaściwie udzielonej porady prawnej lub popełnienia błędów. Zawód adwokata i radcy prawnego jest regulowany przepisami. Podstawową różnicą pomiędzy zawodami prawnymi jest fakt, że radca prawny może świadczyć pomoc w stosunku pracy. Co więcej, radcy prawni tak samo jak adwokaci mogą pełnić funkcję obrończą w procesie karnym lub w postępowaniu karnoskarbowym. Z adwokatem można jedynie zawrzeć umowę cywilnoprawną, natomiast z radcą prawnym można zawrzeć umowę o pracę. Tak więc adwokat może jedynie wykonywać swoją pracę na drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie mamy do czynienia z dualizmem wspomnianych zawodów. 

Dodaj komentarz

Kamila
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ludzie często mylą te dwa odrębne zawody.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
W życiu bym się nie spodziewał,że mogę zostać tak...
Raty kredytu trzeba spłacać. Ja sam wybrałem się do...
Ciekawa jestem jak sytuacja się rozwinie.
Liczba 'frankowiczów', którzy podjęli działania przeciw...