Frankowicze BiznesCzy wyrok TSUE może wzmocnić polską walutę? Sytuacja frankowiczów Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czy wyrok TSUE może wzmocnić polską walutę? Sytuacja frankowiczów

Czy wyrok TSUE może wzmocnić polską walutę? Sytuacja frankowiczów

Od momentu wydania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie milkną głosy dotyczące bieżącej sytuacji frankowiczów. Wyrok TSUE jest korzystny dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Sądy mogą dzięki niemu unieważnić umowy zawarte z bankami, kierując się przy tym interesem klienta. Jak podaje serwis bankier.pl, pomimo istotnych wahań na rynkach walutowych, istnieje również szansa na umocnienie polskiego złotego.


Korzyści dla frankowiczów, straty dla banków
Październikowa decyzja TSUE była wyczekiwana zarówno przez frankowiczów, jak również inwestorów. Już wiadomo, że osoby, które posiadają kredyty we frankach skorzystają dzięki orzeczeniu. Oprócz tego, że otrzymają wsparcie sądów, to mogą cieszyć się również z powodu malejącego kursu CHF.
Tuż przed samym wyrokiem sięgał on progu 4 zł. Już w południe natomiast zauważono spadek do 3,96 złotych, a obecnie wartość ta wynosi około 3,90 złotych. Powód spadku notowań franka upatrywany jest właśnie w decyzji Trybunału. Ostatnie wahania doprowadziły w końcu do tego, że waluta stała się tańsza.
Skutkuje to tym, że raty zaciągniętych kredytów we frankach maleją. Sytuacja ta może być bardzo pozytywna dla około pół milion frankowiczów. Jeszcze we wrześniu zauważono, że wyraźnie słabną akcje banków, a indeks WIG-Banki zanotował spadek, który wyniósł średnio ok 5 proc. (kilka miliardów złotych). Straty dla sektora bankowego były prognozowane już wcześniej przez Związek Banków Polskich.


Czy wyrok w sprawie kredytów we frankach wzmocni polską walutę?
Jerzy Kwieciński - szef resortu finansów oznajmił, że ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z instytucjami takimi jak NBP, KNF oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny, których zadaniem jest zagwarantowanie finansowego bezpieczeństwa dla naszego kraju. Dodatkowo zastrzegł on, że wymienione instytucje mogą podjąć wspólne działania mające na celu stabilizację krajowego rynku, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Szef resortu finansów zapewniał o dobrym przygotowaniu polskich instytucji finansowych na wyrok Trybunału. Dla inwestorów jest to temat bardzo gorący. Może okazać się jednak, że niekorzystny wyrok dla banków może okazać się pozytywny dla polskiej gospodarki. Wszystko dlatego, że może wzmocnić się pozycja złotego. Efekty wyroku zostaną bowiem rozłożone na lata, a każda umowa kredytowa rozpatrywana będzie indywidualnie po wygranym procesie z bankiem. Nie pojawi się więc nagły popyt na franka szwajcarskiego.

Dodaj komentarz

Janusz
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Bardzo ciekawa hipoteza. Oby się sprawdziła...


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Walkę należy zacząć od wyboru takiej kancelarii, która...
Podkarpacki Fundusz Rozwoju wspiera spółki w czasach...
Wszystko pewnie zależy od wartości sprawy. W przyszłym...
ja się zdecyduję na na założenie sprawy - nie chodzi o to...