Frankowicze TechnologieUpadłość konsumencka - co to jest i kto może ją ogłosić? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Upadłość konsumencka - co to jest i kto może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka - co to jest i kto może ją ogłosić?

Upadłością konsumencką określa się częściowe lub pełne oddłużenie osoby podczas postępowania sądowego, a jednocześnie jak najpełniejsze zaspokojenie wierzycieli z posiadanego przez dłużnika majątku. Warto wspomnieć, że jest to postępowanie sądowe wobec osób prywatnych, a nie wobec osób prowadzących działalność gospodarczą - nie mogą z niej skorzystać osoby należące do grona przedsiębiorców.


Kto ma prawo złożyć wniosek o upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostało umożliwione osobom, które są w pełni niewypłacalne, a więc nie są w stanie opłacić i uregulować swoich zobowiązań, np. rat kredytu hipotecznego do co najmniej 3 miesięcy. Celem postępowania związanego z upadłością konsumencką jest, jak już wcześniej wspomniano zaspokojenie wierzycieli przy jednoczesnym umorzenia części długów, a nawet całości długów. Zmienione przepisy prawa pozwalają złożyć wniosek nawet osobom, które doprowadziły do zadłużenia na skutek swojego niedbalstwa, czyli na przykład nadmiernego korzystania z kredytów i pożyczek, ale także wniosek mogą złożyć osoby, które utraciły pracę przez chorobę lub zostały zwolnione z innego powodu. 

Kiedy mówi się o niewypłacalności?

Kiedy konsument ma tak małe wynagrodzenie, że nie jest w stanie pokryć swoich aktualnych wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem oraz jednocześnie spłacać długów. Jak ogłosić upadłość konsumencką? Konieczne jest złożenie wniosku do sądu, aby móc skorzystać z tego rozwiązania. Taki wniosek może nie tylko zostać złożony przez osobę niewypłacalną, ale również przez wierzyciela, który od kilku miesięcy nie może liczyć na spłatę przed dłużnika pieniędzy. Podczas procesu sądowego konieczne jest odpowiednie uzasadnienie, że osoba zadłużona nie ma możliwości, aby spłacać powzięte zobowiązania. Sąd może oddalić wniosek o upadłości konsumenckiej jeżeli okres zaległości jest krótszy niż 3 miesiące, a także jeżeli dłużnik w ciągu ostatni 10 lat składał już ran wniosek o upadłość i została ona umorzona. Jeżeli sąd ustali także, że niewypłacalność przed dłużnika była celowa, może odmówić ogłoszenia upadłości. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z kancelarią prawną w Rzeszowie https://www.kancelaria-rzeszow.com/

Dodaj komentarz

Marta
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Wiele się dowiedziałam o upadłości konsumenckiej, przydatna publikacja.


Najciekawsze artykuły o kredytach w frankach

Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Cenne wskazówki dla studentów prawa.
Aby zostać dobrym prawnikiem i mieć możliwość pracy z...
Aż się czasami normalnie nie chce człowiekowi wierzyć, z...
Niestety takich absurdalnych wyroków jest o wiele więcej.