Frankowicze BiznesWyrok TSUE w sprawie frankowiczów Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Zapowiadano koniec problemów dla frankowiczów pokrzywdzonych przez nieuczciwy system bankowy, tymczasem skończyło się na jeszcze większym zamieszaniu niż było do tej pory. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł na początku października w Luksemburgu.


Jakie orzeczenie wydał TSUE?
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że niedozwolone klauzule w umowach należy usunąć, a kryterium na podstawie którego oceniana będzie ich niezgodności z prawem stanie się interes kredytobiorcy. Zaznaczył również, że jeśli usunięcie klauzul z umów kredytowych zmieni ich charakter i główny przedmiot, to prawo Unii Europejskiej nie będzie stanowiło przeszkody ku temu, aby umowy te unieważnić. TSUE podkreślił również, że prawo w Polsce nie pozwala na to, aby lukę powstałą po wykreśleniu w umowie klauzuli uzupełnić innymi regulacjami.
Co więc wynika z tego wyroku? Przede wszystkim fakt, że każdy kto spodziewał się, że orzeczenie TSUE będzie stanowiło przełom i definitywnie rozwiąże problemy frankowiczów był w błędzie. Wyrok ten stanowi jedynie wskazówkę dla sądów polskich na temat tego jak postępować w przypadku rozstrzygania sporów pomiędzy bankami a frankowiczami. Dodatkowo, jak podaje portal bankier.pl orzeczenie to odnosi się wyłącznie do kredytów hipotecznych indeksowanych we frankach, które stanowią jedynie część wszystkich umów kredytowych zawartych w tej walucie. Istnieją bowiem jeszcze umowy denominowane w CHF oraz inne.
Każdy z banków, który udzielił kredytu zastosował w tym celu inny wzór umowy, nawet dla takich samych form. To sprawia, że cała sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jedyne czego można być pewnym to fakt, że sądom łatwiej będzie rozstrzygać spory. Ostateczną decyzję na temat formy rozstrzygnięcia oraz konsekwencji i sankcji nałożonej na bank podejmie skład orzekający. Jeśli zatem sąd uzna, że przewalutowanie kredytu jest niezgodne z prawem, to nie można zastąpić tego mechanizmu innym (np. indeksowaniem zgodnym ze średnim kursem NBP). W rezultacie, bez braku indeksowania do CHF, umowa stanie się kredytem złotowym.


Co dalej z franlkowiczami?
Kwestia co będzie dalej pozostaje wciąż otwarta. Bank może unieważnić umowę, ale w takiej sytuacji ma prawo do tego, aby zażądać natychmiastowego zwrotu kwoty kredytu. Mówiąc krótko, wobec orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, problem frankowiczów nie uległ rozwiązaniu. Wyrok daje jednak możliwość korzystnego rozstrzygnięcia sporu po wniesieniu sprawy przeciw bankowi do sądu. W tym celu każdy frankowicz musi jednak indywidualnie wnieść do sądu pozew i liczyć na pozytywny wyrok. Grupy kredytorbiorców, którzy posiadają ten sam typ umów mogą skorzystać z opcji wniesienia pozwu zbiorowego. Kancelarie są otwarte na to, aby podjąć się prowadzenia spraw w tym trybie.

Dodaj komentarz

Tomek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Nikt do końca nie przypuszczał. Także czuje się oszukany. Mimo wszystko za pomocą prawników będę próbował odzyskać swoje pieniądze.

Emil
Dodano:
0
0

W życiu bym się nie spodziewał,że mogę zostać tak oszukany przez bank. Zrobię wszystko aby odzyskać pieniądze.

Milena
Dodano:
0
0

Kiedy braliśmy kredyt we frankach nie przypuszczaliśmy,że ktoś może próbować nas oszukać. Na pewno nie zostawimy tego tak i będziemy się starać o odszkodowanie.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Życzę każdemu kto zaciągnął kredyt we frankach...
Konkretne i istotne informacje zawarte w artykule. Dzięki....
Ja na początku całej sprawy czułem się, delikatnie...
Sporo kancelarii prawniczych zajmuje się tą sprawą. Moim...