Frankowicze BiznesOdfrankowienie kredytu czy unieważnienie - co jest bardziej korzystne? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Odfrankowienie kredytu czy unieważnienie - co jest bardziej korzystne?

Odfrankowienie kredytu czy unieważnienie - co jest bardziej korzystne?

Osoby, które podpisały umowy o kredyt we frankach, mogą walczyć w sądzie o unieważnienie lub odfrankowienie swojego kredytu. W obu przypadkach frankowicze mają szansę uwolnić się od niekorzystnych zapisów, jak banki zastosowały w umowach, aby zarabiać kosztem kredytobiorców. W jaki sposób dochodzić swoich praw? Które z rozwiązań jest bardziej korzystne - odfrankowienie, czy unieważnienie umowy kredytowej?

W jaki sposób starać się o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu?
Umowy o kredyt bankowy we frankach podlegają od lat szerokiej dyskusji. Kwestionuje się głównie niekorzystne zapisy w umowach, zgodnie z którymi bank może w zasadzie dowolnie decydować o tym w jakiej wysokości zostanie wypłacony kredyt oraz ile będą wynosić poszczególne raty. Często wskazuje się również na to, że umowy kredytów frankowych nie są zgodne z prawem bankowym, ponieważ nie odpowiadają ustawowym konstrukcjom umów kredytowych. Aby złożyć pozew, należy zatem w pierwszej kolejności szczegółowo przeanalizować umowę, zwracając uwagę przede wszystkim na postanowienia związane ze sposobem przeliczania rat kredytu. Jeśli nie możemy ich znaleźć sami możemy zgłosić się do prawnika zajmującego się sprawami o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu. W Rzeszowie działa wiele kancelarii, które udzielają wsparcia frankowiczom. Pomoc prawnika przyda się również podczas kolejnych etapów walki z bankiem.

Czym się różni odfrankowienie od unieważnienia umowy kredytu?
Odfrankowienie polega na przekształceniu kredytu frankowego w złotówkowy, przy zachowaniu tego samego oprocentowania. Taki kredyt jest ważny od dnia zawarcia umowy, dlatego kredytobiorca nadal spłaca swój dług, jednak bank zobowiązuje się do odpowiedniego obniżenia wysokości raty oraz zwrócenia nadpłaty z rat, które zostały uregulowane w przeszłości. Umowa zatem nadal obowiązuje, jednak zostają z niej usunięte klauzule indeksacyjne. Bank może zarządzić taką decyzję wtedy, jeśli uzna, że umowa wciąż może być bez tych postanowień wykonywana. Unieważnienie, ma natomiast dalej idące skutki. Sąd wydaje takie orzeczenie wtedy, jeśli uzna, że umowa jest niezgodna z prawem lub nie może obowiązywać po usunięciu z niej klauzul. Unieważnienie następuje od momentu jej zawarcia, tak jakby nigdy nie istniała. Zobowiązuje to zatem obie strony do rozliczenia się Kredytobiorca musi zwrócić bankowi pożyczoną kwotę, a bank musi mu oddać z kolei wszystkie pobrane opłaty. Unieważnienie oznacza nie tylko uwolnienie kredytobiorcy od spłacania kredytu, ale także zwolnienie nieruchomości z zabezpieczenia hipotecznego.

Co się bardziej opłaca - odfrankowienie czy unieważnienie?
Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie jest dla kredytobiorcy korzystne, ponieważ dzięki temu przestaje on płacić bankowi bardzo wysokie raty, do których tak naprawdę nie jest i nigdy nie był zobowiązany. Decydując się złożyć pozew do banku, warto skorzystać z pomocy prawnika. Wiele pełnomocników banków stosuje liczne argumenty, które mają na celu oddalenie powództwa. Profesjonalista będzie wiedział w jaki sposób odpowiedzieć na tego typu działania.


 

Dodaj komentarz

Mirosław
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ja osobiście będę walczył o unieważnienie zaciągniętego kredytu. Według mojego prawnika jest to dla mnie najbardziej korzystne rozwiązanie.


Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Nikt do końca nie przypuszczał. Także czuje się oszukany....
W przypadku kiedy ktoś jest laikiem warto udać się po...
Kiedy braliśmy kredyt we frankach nie przypuszczaliśmy,że...
Walkę należy zacząć od wyboru takiej kancelarii, która...