Frankowicze BiznesKurs franka szwajcarskiego - ile obecnie wynosi CHF? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Kurs franka szwajcarskiego - ile obecnie wynosi CHF?

Kurs franka szwajcarskiego - ile obecnie wynosi CHF?

Sytuacja frankowiczów stale się zmienia. Jeszcze w 2018 roku kurs franka szwajcarskiego oscylował wokół wartości 3,50 złotych, co sprawiało, że wysokość wartości spłacanych rat zmalała. Obecnie jednak kurs wynosi 3,90 złotych, co i tak jest lepszą sytuacją w porównaniu do sierpnia i września tego roku, gdy frank przekroczył granicę 4 złotych. Zadłużenie osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w tej walucie stale rośnie, a w najgorszej sytuacji są ci, którzy kredyty wzięli na początku sierpnia 2008 roku, kiedy kurs wynosił o połowę mniej niż obecnie. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby w tej kwestii cokolwiek uległo poprawie.


Ile wynosi aktualnie kurs franka szwajcarskiego?
Jak podaje serwis bankier.pl, wyższe raty kredytów we frankach są spowodowane dwoma czynnikami. Nasz polski złoty nieustannie traci wartość w stosunku do euro, a z kolei frank szwajcarski zyskuje w tej relacji. Na szczęście spada również LIBOR CHF, który wpływa na wysokość oprocentowania kredytów we frankach. Niestety wciąż jest to zbyt mały spadek, aby można mówić o polepszeniu sytuacji frankowiczów poprzez rekompensatę wzrostu kursu. Pocieszający może być jednak fakt, że od ostatniej decyzji wydanej przez TSUE na początku października tego roku, odnotowano zauważalny spadek kursu waluty. Jeszcze we wrześniu wartość franka nie spadała poniżej 4 zł. Przełom nastąpił właśnie początkiem października, kiedy to kurs CHF był poniżej 3,9 zł. Obecnie od dwóch miesięcy wynik utrzymuje się na podobnym poziomie. Mimo tego, frank jest wciąż najdroższy od ponad dwóch lat.

Jak wygląda sytuacja frankowiczów?
Po ponad 10 latach spłacania długów, suma rat nadal u większości kredytobiorców przekracza początkową wartość pożyczki. Przykładowo, osoba, która zaciągnęła kredyt na 300 000 złotych, ma do spłaty jeszcze 360 000 złotych. Warto dodać, że wysokość zadłużenia nie ma znaczenia, jeśli dana osoba nie planuje spłacić kredytu przed terminem. Liczy się jedynie wysokość raty. Jeśli jednak frankowicz chciałby sprzedać zakupione mieszkanie i spłacić dług, to w wielu przypadkach pieniądze otrzymane za sprzedaż mieszkania nie będą w stanie pokryć całego zobowiązania.

Jakie są prognozy?
Wielu frankowiczów liczyło na to, ze pozytywny przełom w ich sprawie nastąpi po wyroku TSUE. Tymczasem orzeczenie wydane przez instytucję niewiele zmieniło w ich sytuacji. Nie spowodowało również zachwiania sektora bankowego, co było główną obawą wielu inwestorów. Obecny poziom kursu waluty dla osób, które przed ponad dekadą zaciągnęły kredyty we frankach z pewnością nie jest satysfakcjonujący, jednak w porównaniu do sytuacji jaka miała miejsce jeszcze kilkanaście tygodni temu może napawać optymizmem. Aktualnie mogą oszczędzić oni na ratach do kilku procent, pod warunkiem, że w kolejnych miesiącach frank znów nie będzie piął się w górę.

Dodaj komentarz

Paulina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Życzę każdemu kto zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich podjęcia walki. Jestem pozytywnej myśli i wierzę, że ta sprawa dla wszystkich skończy się pozytywnie.


Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Ja osobiście będę walczył o unieważnienie zaciągniętego...
Ludzie często mylą te dwa odrębne zawody.
Ile by nie kosztowało dochodzenia odszkodowania to i tak...
Liczba 'frankowiczów', którzy podjęli działania przeciw...