Frankowicze BiznesKredyt we frankach - ile kosztuje walka z bankiem? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Kredyt we frankach - ile kosztuje walka z bankiem?

Kredyt we frankach - ile kosztuje walka z bankiem?

Frankowicze, którzy chcą pozwać bank za nieuczciwe klauzule w umowie kredytu, najczęściej potrzebują pomocy prawnej. Jeszcze zanim zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kancelarie prawne i firmy odszkodowawcze cieszyły się zainteresowaniem w tej sprawie. Orzeczenie TSUE sprawiło, że jeszcze więcej osób jest zainteresowanych wszczęciem sporu na drodze sądowej. Tutaj pojawia się jednak problem z oszacowaniem kosztów sporu. Jak podaje serwis bankier.pl, firmy oferujące doradztwo prawne mają bardzo zróżnicowane podejście w określaniu wartości wynagrodzenia.


Jak dotrzeć do prawnika?
Wydaje się, że znalezienie fachowej pomocy prawnej nie stanowi obecnie problemu. W rzeczywistości jednak, często okazuje się, że zadanie to nie jest wcale proste. Rynek usług prawniczych jest nieprzejrzysty, a oferty poszczególnych kancelarii znacząco różnią się między sobą. Istotne różnice zachodzą również w kwestiach związanych z wynagrodzeniem dla prawnika, w związku z czym trudno jest porównać koszty. Zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, prawnicy mają zakaz prowadzenia działalności reklamowej. Zasady te są szczególnie restrykcyjne dla adwokatów. Nieco więcej swobody mają w tej kwestii radcy prawni. Nietrudno jednak zauważyć, że w sieci nie brakuje ofert reklamowych odnośnie usług prawnych. Niektóre kancelarie korzystają w tym przypadku z Google Ads, inne podmioty umieszczają ogłoszenia w serwisach tematycznych lub też prowadzą blogi, które także służą po części promowaniu swoich usług. W środowisku prawniczym nieustannie toczy się dyskusja na temat usystematyzowania działalności internetowej. Ograniczenia te nie obowiązują jednak przedsiębiorstw odszkodowawczych oraz innych podmiotów, które jawnie mogą prowadzić kampanie reklamowe w Internecie. Warto więc mieć te kwestie na uwadze przy poszukiwaniu pomocy prawnej. Reklamowanie usług w tym przypadku najczęściej nie oznacza fachowości, lecz desperackie próby dotarcia do klienta. Najrozsądniej jest kierować się przy wyborze prawnika jego dotychczasowymi dokonaniami oraz rekomendacjami klientów.

Modele wynagrodzeń
Firmy i kancelarie, które oferują wsparcie dla frankowiczów najczęściej nie przedstawiają publicznie informacji dotyczących wysokości wynagrodzeń w prowadzeniu sporów w tego typu sprawach. Można jednak wyróżnić pewne podejścia, jakimi kierują się prawnicy przy ustalaniu honorarium. Stosuje się najczęściej:
- wynagrodzenie dwuskładnikowe - czyli ryczałt opłacany na wstępie za prowadzenie sprawy oraz tzw. success fee, czyli opłata za wygrany spór regulowana po jego zakończeniu,
- wynagrodzenie jednoskładnikowe - bez prowizji za wygrany spór. W tym przypadku należność za poprowadzenie sprawy jest zazwyczaj wyższa niż w innych modelach,
- wariantowe wynagrodzenie dwuskładnikowe - klient może zdecydować, czy chce wnieść wyższą opłatę za prowadzenie sprawy i niższą za wygrany spór czy na odwrót.
Opłata za prowadzenie spraw może wynosić od 2 tys. aż do ponad 10 tys. złotych w zależności od modelu. Opłatę za sukces ustala się indywidualnie. Dodatkowo, frankowicze, którzy chcą wytoczyć pozew przeciwko bankowi, muszą uwzględnić dodatkowe opłaty takie jak:
- opłata sądowa (1 tys. złotych),
- opłaty za każdorazowe stawiennictwo prawnika na rozprawie oraz zwrot kosztów dojazdów, jeśli nie zostały uwzględnione w wynagrodzeniu (ok. kilkaset złotych),
- koszty analizy i ekspertyz dołączonych do pozwu,
- koszty prowadzenia sprawy w drugiej instancji, jeśli któraś ze stron wniesie apelację,
- koszty zastępstwa procesowego - niektórzy usługodawcy mogą zastrzec w umowie przejęcie ich części lub całości w razie wygranego sporu, co oznacza, że osoba pozywająca bank nie odzyska nakładów.
Trudno porównać koszty z względu na różnorodność sposobów wynagradzania. Dodatkowo, szczegóły poszczególnych ofert również mogą być bardzo zróżnicowane.

Jaką pomoc frankowiczom oferują prawnicy?
Podstawowe usługi jakie zwykle wchodzą w skład pakietu dla frankowiczów to przede wszystkim analiza umowy kredytowej zawartej z bankiem. Określana jest również wysokość roszczeń i przygotowywany jest pozew. Oczywiście, klient w ramach usługi jest również reprezentowany w sądzie przez prawnika. Nie każdy pakiet obejmuje natomiast możliwość polubownego rozwiązania sporu, jednak prawnicy wskazują, że banki zazwyczaj nie zgadzają się na skorzystanie z takiej opcji. Kredytobiorcy są więc najczęściej informowani o pominięciu tego etapu. Umowa może mieć także różny cel, np. unieważnienie lub usunięcie klauzuli indeksacyjnej i zwrot należności za nadpłacone raty. Wybór odpowiedniej kancelarii lub firmy oferującej wsparcie jest trudny zarówno ze względu na aspekt finansowy, jak też skomplikowaną merytorykę ofert.

Dodaj komentarz

Justyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Jak człowiek trochę poczyta na temat i przeglądnie umowę, to i bardziej rozeznany w sprawie jest. Jakby nie patrzeć wiadomo przecież, że na 'zielonych ludziach' w każdej sytuacji można zarobić !

Radex
Dodano:
0
0

Wszystko pewnie zależy od wartości sprawy. W przyszłym tygodniu mam spotkanie w kancelarii prawniczej w tej sprawie więc okaże się jakie będą koszty. Tak czy inaczej będę do końca walczyć o to co mi się należy.

Witold
Dodano:
0
0

Ile by nie kosztowało dochodzenia odszkodowania to i tak zamierzam walczyć o swoje. Nie będę popierać oszustwa.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Sporo kancelarii prawniczych zajmuje się tą sprawą. Moim...
Rozeznanie w sprawie to podstawa dla każdego kto zmaga się z...
Liczba 'frankowiczów', którzy podjęli działania przeciw...
Raty kredytu trzeba spłacać. Ja sam wybrałem się do...