Frankowicze BiznesKredyt we frankach - co robić z rosnącą ratą? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Kredyt we frankach - co robić z rosnącą ratą?

Kredyt we frankach - co robić z rosnącą ratą?

Kredyty we frankach są spłacane tak samo rzetelnie, jak te zaciągnięte złotówkach. Jedynie 4 proc. wszystkich frankowiczów ma problem z regulacją zobowiązań. Mimo tego, wartość zadłużenia frankowiczów wcale nie maleje. Przeciwnie - nieustannie zwiększa się wraz ze wzrostem kursu CHF. Jak spłacić kredyt we frankach? Co zrobić, gdy rata kredytu jest wyższa niż możliwości finansowe? W tej sytuacji są dwa wyjścia. Pierwsze, to wnioskowanie o spłatę pożyczki z odpowiedniego funduszu. Drugie - znalezienie innego mieszkania.


Sytuacja frankowiczów
Jak podaje serwis bankier.pl, frankowicze płacą raty za kredyt terminowo. Pod tym względem nie różnią się od osób, które spłacają kredyty w naszej rodzimej walucie. Opóźnienie w zapłacie rat kredytu powyżej 90 dni nie przekracza 4 proc. nawet w przypadku bardzo wysokich kredytów powyżej 700 000 złotych. Fakt, że frankowicze nieustannie płacą raty, nie oznacza jednak braku problemu ani nawet zmniejszenia jego skali. Analiza BIK podaje, że w najgorszej sytuacji są osoby, które wzięły kredyty w 2007 i 2008 roku. Polski złoty był wtedy rekordowo mocny względem franka, a ceny nieruchomości bardzo wysokie. Obecny stosunek kwoty jaką należy spłacić w złotówkach do kwoty zaciągniętego kredytu wynosi więc 111 proc. dla kredytów zaciągniętych w 2007 roku i aż 124 proc. dla kredytów z 2008 roku.

Pomoc dla frankowiczów
Problemy ze spłatą ma około 35 tysięcy osób spośród wszystkich frankowiczów. Zła sytuacja finansowa nie jest powodem, dla którego są oni pozostawieni na lodzie. W 2015 roku uruchomiony został Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Zasilany jest środkami bankowymi i ma na celu wsparcie tych kredytobiorców, którzy są w największej potrzebie. Fundusz jest otwarty nie tylko dla osób posiadających kredyty walutowe, ale również dla tych, którzy posiadają dług w złotówkach. O pomoc mogą zwrócić się kredytobiorcy, którzy chwilowo utracili zdolność do spłaty zobowiązań. Powodem może być nagła choroba lub utrata pracy, pod warunkiem, że nie wynika ona ze zwolnienia dyscyplinarnego, ani decyzji pracownika o odejściu z pracy. Wsparcie mogą otrzymać również osoby, dla których wysokość raty jest wyższa niż 60 proc. osiąganych dochodów. Osoby, którym po zapłaceniu raty pozostaje kwota niższa niż próg pomocy społecznej także mogą zgłosić się po pomoc.

Jak działa wsparcie?
Osoby, które mają trudność ze spłatą zobowiązań, mogą otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę, której termin spłaty wynosi maksymalnie 8 lat. Raty należy jednak zacząć spłacać po upływie 24 miesięcy od daty zakończenia wsparcia. Maksymalna kwota udzielona w ramach funduszu nie może przekroczyć 1500 złotych w ciągu miesiąca. W sytuacji, gdy rata kredytu jest wyższa, różnicę musi pokryć kredytobiorca. Wsparcie może trwać do 18 miesięcy, Można je uruchomić kilka razy w ciągu okresu spłacania zobowiązań, jednak łącznie okres nie może przekroczyć tej właśnie liczby miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki jaką można więc otrzymać wynosi 27 tys. Pieniądze w ramach Funduszu pozyskiwane są z banków. Obsługą zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inne rodzaje pomocy
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie jest jedyną opcją wsparcia dla frankowiczów. Wielu z nich nie ma możliwości sprzedaży mieszkania. Powodem tego jest fakt, że wartość nieruchomości oraz zysk ze sprzedaży nie są w stanie pokryć całkowitego zadłużenia, biorąc pod uwagę wysoki kurs franka. Oznacza to, że duża część frankowiczów jest krótko mówiąc uziemiona we własnych mieszkaniach. Niektóre banki oferują jednak możliwość zwolnienia hipoteki i wymiany mieszkania na większe bądź mniejsze. Kredyt należy oczywiście ciągle spłacać, jednak poprzez zamianę mieszkania na mniejsze, saldo kredytowe może ulec zmniejszeniu.

Dodaj komentarz

Witek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Raty kredytu trzeba spłacać. Ja sam wybrałem się do dobrego prawnika w celu złożenia pozwu przeciwko bankowi, który udzielił mi ów pożyczki.


Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
porada:
warto zaryzykować
Ja na początku całej sprawy czułem się, delikatnie...
Sporo kancelarii prawniczych zajmuje się tą sprawą. Moim...
W życiu bym się nie spodziewał,że mogę zostać tak...