Frankowicze BiznesCzym radca prawny różni się od adwokata? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Zawód radcy prawnego i adwokata https://www.kancelaria-rzeszow.com/są do siebie zbliżone oferowanymi usługami, dlatego osoby poszukujące odpowiedniej pomocy często mają wątpliwości związane z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Zastanawiasz się, do której ze stron powinieneś zgłosić się ze swoim problemem? W poniższym artykule dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem.


wykształcenie i zakres usług

Przede wszystkim zawód radcy prawnego i adwokata łączy fakt, że obydwie strony są przedstawicielami profesji prawniczych. Zarówno kandydat na radcę prawnego, jak i adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze i odbyć aplikację 3-letnią, a następnie z pozytywnym wynikiem zdać egzamin zawodowy i zostać wpisanym do listy radców prawnych lub adwokatów. Zarówno adwokat, jak i radca prawny udzielają porad o charakterze prawnym, konsultacji prawnych, a także sporządza wszelkiego rodzaju akty prawne, pisma procesowe, jak również występuje w imieniu klienta przed sądem lub organizacją administracji państwowej. 

tajemnica zawodowa

Jednym z obowiązków radcy prawnego i adwokata jest zachowanie tajemnicy zawodowej, dzięki czemu klient może poczuć się nadzwyczaj komfortowo i bezpiecznie - jest to swoista gwarancja poufności dla osób korzystających z pomocy prawnej. Wspomniane osoby są ubezpieczone od ewentualnych skutków niewłaściwie udzielonej porady prawnej lub popełnienia błędów. Zawód adwokata i radcy prawnego jest regulowany przepisami. Podstawową różnicą pomiędzy zawodami prawnymi jest fakt, że radca prawny może świadczyć pomoc w stosunku pracy. Co więcej, radcy prawni tak samo jak adwokaci mogą pełnić funkcję obrończą w procesie karnym lub w postępowaniu karnoskarbowym. Z adwokatem można jedynie zawrzeć umowę cywilnoprawną, natomiast z radcą prawnym można zawrzeć umowę o pracę. Tak więc adwokat może jedynie wykonywać swoją pracę na drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie mamy do czynienia z dualizmem wspomnianych zawodów. 

Dodaj komentarz

Kamila
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ludzie często mylą te dwa odrębne zawody.


Podobne artykuły - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Interesująca publikacja.
Zawarcie odpowiedniej umowy jest najważniejszą kwestią w...
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca, jednak opanowanie to...
Mój były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie. Dzięki...
Raty kredytu trzeba spłacać. Ja sam wybrałem się do...
Miało być tak pięknie ale się nie udało. Też czuje się...
Podkarpacki Fundusz Rozwoju wspiera spółki w czasach...
Konkretne i istotne informacje zawarte w artykule. Dzięki....